\
Mikrodermabrazja to lekki zabieg kosmetyczny, który wykorzystuje najnowszą technologię do usuwania kolejnych zewnętrznych warstw martwego naskórka. Najczęściej mikrodermabrazja korzysta z dwóch części: kryształków lub płatków diamentowych jako materiału złuszczającego oraz maszyny ssącej która ma na celu delikatnie podnieść skórę podczas całego zabiegu. Procedura jest nieinwazyjna i może być wykonywana w gabinecie kosmetycznym przez wyszkolonego specjalistę do pielęgnacji skóry. Zdarza się także, że jest stosowana w domu za pomocą różnych środków, które są zaprojektowane do mechanicznego złuszczania skóry. Wiele tego typu sprzętów posiada regulowaną siłę ssania w celu poprawy skuteczności.
Mikrodermabrazja jest to dość prosty, łatwy, bezbolesny i nieinwazyjny zabieg odmładzania skóry, który wykorzystuje do tego połączenie cienkiej końcówki ściernej lub kryształów i podciśnienia stosowanego na skórę. Ze względu na brak w tym zabiegu igieł niewymagane jest żadne znieczulenie. Podciśnienie i prędkość ścierania regulowana jest w zależności od wrażliwości i tolerancji skóry pacjenta. Mikrodermabrazja jest często porównywana do uczucia liżącego kota, którego język jest delikatny, ale chropowaty. Typowe sesje wykorzystujące tę technologię trwają przeważnie od 5 do 60 minut. Po całej procedurze nie jest wymagany praktycznie żaden odpoczynek, dlatego też większość ludzi natychmiast może wrócić do codziennej aktywności. Makijaż i kremy także można stosować praktycznie od razu po zabiegu.
Tradycyjnie, układ kryształów do mikrodermabrazji zawiera pompę, przewód łączący i źródło podciśnienia. Pompa wytwarza strumień wysokiego ciśnienia, który wprawia w ruch kryształki (tlenek glinu, tlenek magnezu, chlorek sodu i wodorowęglan sodu), które ścierają skórę. Martwy naskórek i zużyte kryształki są usuwane próżniowo. Alternatywnie, materiały wykorzystywane do mikrodermabrazji mogą być zamienione przez specjalistyczne powierzchnie o chropowatej strukturze, jednak jest to rzadko wykorzystywane.